طرز تهیة کیک خامه ای

 

مواد لازم برای تهیة کیک اسفنجی:

تخم مرغ              6 عدد

آرد                     6 قاشق غذاخوری  سرپر

شکر                  6 قاشق غذاخوری سر خالی

وانیل                  نصف قاشق چایخوری

بکینگ پودر           1 قاشق چایخوری

گردو                   به مقداری که تمایل داری

 

ابتدا زرده و سفیدة تخم مرغ را از هم جدا می کنیم و سفیده را آنقدر با همزن میزنیم تا کاملاً پف کند. سپس زرده را به همراه وانیل و شکر مخلوط می کنیم و آنقدر میزنیم تا رنگ زرد تخم مرغ کرم رنگ شود  بعد از آن آرد را که با بکینگ پودر مخلوط کرده ایم را به آن اضافه می کنیم و خیلی آرام با قاشق به هم میزنیم فقط در حدی که مواد با هم مخلوط شوند اگر وقتی آرد را اضافه می کنید زیاد هم بزنید کیک سفت می شود. بعد از مخلوط شدن آرد اگر دوست دارید کیک گردویی داشته باشید به هر میزانی که مایل هستید گردو خرد کرده و به کیک اضافه کنید بعد از این مرحله سفیدة تخم مرغ را اضافه کرده و به آرامی و به صورت دورانی با قاشق هم بزنید به طوریک پف کیک نخوابد.سپس کف قالب مورد نظر را کمی چرب کرده مواد را داخل آن ریخته و در پنجرة وسط فر با حرارت 125 درجة سانتیگراد به مدت نیم ساعت قرار دهید بعد از این مدت درب فر را باز کرده و خلال دندانی داخل کیک فرو کنید اگر چیزی به آن نچسبید یعنی کیک آماده است.توجه داشته باشید که روی کیک به هیچ وجه نباید طلایی شود و فقط باید بپزد. همچنین قبل از پخت کیک باید به مدت 15 دقیقه فر را گرم کنید.

اگر فر ندارید ناراحت نباشید این کیک را در قابلمه و روی گاز هم می توانید بپزید. کف قابلمه را چرب کنید مواد را داخل آن بریزید و روی گاز قرار دهید. شعله باید بسیار ملایم باشد و بهتر است از شعله پخش کن هم استفاده کنید. بعد از 45 دقیقه همانطور که گفتم چک کنید کیک پخته یا به زمان بیشتری احتیاج دارد؟

بعد از پخت کیک صبر کنید تا کیک خنک شود سپس آن را از ظرف خارج کنید و با استفاده از چاقو آن را از وسط ببرید تا بتوانید لا به لای کیک خامه بمالید.

 

مواد لازم برای تهیة خامه:

 

خامه            5/1 پیمانه

شکر                  نصف پیمانه

 

خامه و شکر را مخلوط کرده و اینقدر با همزن بزنید تا وقتی با چنگال روی خامه بکشید جای شیارهای آن از بین نرود.

 بعد از اینکه کیک را از وسط بریدید کمی شربت (هر نوع شربتی) به آن بمالید تا کیک آب خامه را نکشد سپس روی یکی از لایه ها خامه بمالید و لایه دیگر را روی آن قرار دهید و روی سطح کیک را خامه بمالید با توجه به اینکه ما خانم ها در منزل نمی تونیم خیلی خامه را صاف کنیم بهتر است روی کیک را با استفاده از مواد دیگر مثل میوه و... بپوشانیم.

+ نوشته شده     توسط خاله شيكمو  |